Drewniane meble – wskazówki dotyczące pielęgnacji
Drewniane meble cieszą się dużą popularnością. Większość osób ceni je za trwałość oraz wyjątkowy nastrój, jaki tworzą w pomieszczeniach. Aby przez długi czas cieszyć się ich pięknym wyglądem i funkcjonalnością należy zadbać o odpowiednią pielęgnację. Dzięki temu meble drewniane pozostaną w idealnym stanie przez wiele lat. Przedstawiamy najważniejsze wskazówki dotyczące czyszczenia ich powierzchni.
Podstawowe zasady pielęgnacji mebli drewnianych
Meble drewniane wymagają odpowiednich warunków w domu. Najlepiej, aby utrzymać temperaturę w pomieszczeniu od 20 do 22°C oraz wilgotność powietrza pomiędzy 55 a 65%, co pozwoli utrzymać wilgotność drewna na poziomie 9%. Warto pamiętać, że duży wpływ na klimat ma pora roku. Latem często wartości te zmieniają się pod wpływem promieniowania słonecznego, zimą zaś z powodu ogrzewania. Dbając o wyrównanie warunków panujących we wnętrzu przez cały rok, można spowolnić procesy zachodzące w drewnie, które prowadzą do uszkodzeń.
Decydując się na meble drewniane w domu, warto pamiętać, że ich odcień może nieco się zmieniać z biegiem czasu. Przede wszystkim dotyczy to kwestii matowości lub nabłyszczenia. Olejowane meble wraz z nakładaniem kolejnych warstw oleju stają się nieco ciemniejsze, ale za to nie zmienia się ich wierzchnia warstwa. Z kolei jeśli chodzi o wygląd mebli lakierowanych, dużo zależy od użytego preparatu i grubości nałożonej warstwy. Po ustawieniu mebli drewnianych w domu należy wykonać poziomowanie, aby zapobiec ich deformacji.
Odświeżanie i konserwacja mebli drewnianych
Meble drewniane mogą posłużyć przez wiele lat, zachowując swój estetyczny wygląd. Wymaga to jednak starannej i odpowiedniej pielęgnacji. W codziennym czyszczeniu tego typu powierzchni najlepiej sprawdzi się delikatnie nawilżona, miękka ściereczka. Należy nią delikatnie przetrzeć mebel, a następnie wytrzeć go do sucha. Warto również pamiętać, aby od razu usuwać wszelkiego rodzaju plamy z drewnianych powierzchni. Duże znaczenie ma także wentylacja pomieszczeń, która pozwoli utrzymać idealną temperaturę i właściwy poziom wilgotności. Trudniejsze zabrudzenia mogą być czyszczone specjalnymi preparatami przeznaczonymi do konkretnego gatunku drewna.
Od czasu do czasu warto zadbać o konserwację mebli drewnianych, aby chronić je przed uszkodzeniami i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, a przy okazji odświeżyć ich wygląd. W przypadku mebli olejowanych wystarczy nasączyć powierzchnię naturalnymi olejami raz na kilka miesięcy. Warto je wcześniej zeszlifować, aby osiągnąć lepszy efekt. Meble woskowane wymagają nałożenia wosku raz w roku. Co kilka lat zaleca się usunięcie całej warstwy i ponowne nałożenie preparatu. Z kolei meble lakierowane należy raz na kilka lat przykryć nową warstwą lakieru. Przed zrobieniem tego trzeba jednak usunąć stary lakier i oczyścić powierzchnię z pyłu.
Dezynfekcja mebli drewnianych – jak pozbyć się bakterii i wirusów
Bakterie i wirusy łatwo przenoszą się po powierzchniach, a przy tym mają skłonność do utrzymywania się na nich. Z tego względu warto zadbać o domową dezynfekcję, która pozwoli zachować maksymalną higienę. Szczególną uwagę należy poświęcić najczęściej dotykanym miejscom. Zaliczają się do nich nie tylko klamki, włączniki światła i sprzętów, słuchawki domofonów czy piloty, ale też większość mebli. To właśnie tam mają w zwyczaju gromadzić się drobnoustroje chorobotwórcze. Jak się okazuje, można łatwo się ich pozbyć bez używania silnych detergentów, które mogą niszczyć delikatne powierzchnie.
Chcąc zdezynfekować meble drewniane, warto przede wszystkim pamiętać, że nie wszystkie środki będą się do tego nadawały. Pod żadnym pozorem nie należy stosować płynów na bazie alkoholi czy rozpuszczalników, które mogą pozostawiać trudne do usunięcia plamy, a nawet trwale uszkodzić powierzchnię. Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w delikatne, antybakteryjne środki do czyszczenia przeznaczone do danego gatunku drewna. Dostępne są również specjalne ściereczki, które delikatnie oczyszczają i usuwają szkodliwe drobnoustroje.
Renowacja mebli drewnianych
Mimo że drewniane meble są bardzo trwałe, to jednak czasami zdarzają się mankamenty, a wraz z upływem czasu wygląd powierzchni się zmienia. W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na lekką renowację, która pozwoli przywrócić meblowi estetyczny wygląd. W przypadku wyblaknięcia koloru lub odpryśnięcia farby można przemalować go na inny kolor. Obecnie na rynku znajduje się mnóstwo preparatów pozwalających uzyskać różne efekty. Jeśli kawałek mebla drewnianego odpryśnie poprzez uderzenie, najlepszym rozwiązaniem będzie zeszlifowanie i wyrównanie powierzchni papierem ściernym. Następnie wystarczy oczyścić ją z pyłu mokrą ściereczką i zastosować impregnat.
Przy zarysowanej powierzchni istnieje kilka rozwiązań. Pierwszym z nich jest polerowanie mebla przy pomocy miękkiej ściereczki. Przy bardziej widocznych rysach można pomyśleć o nałożeniu nowej warstwy impregnatu. Warto pamiętać, że olejowane meble mają zdolność do regeneracji, dlatego w ich przypadku zwykle wystarczy poczekać kilka dni. Jeśli jednak rysy nie znikną, można delikatnie zeszlifować powierzchnię, a następnie przeprowadzić olejowanie. Przy woskowych meblach wystarczy delikatnie nałożyć wosk w miejscach zarysowań.
Drewniane meble nasze kolekcja |meble style |meble pomieszczenia |meble tapicerowane |nasze realizacje |meble dostępne od ręki |meble wyprzedaż |stylowe oświetlenie |ceramika
Jeszcze nikt nie komentował tego wpisu.