Jak zabezpieczyć meble kuchenne przed parą z garnków?
Kuchnia jest dość specyficznym środowiskiem. Przesiąka najróżniejszymi zapachami: aromatycznych przypraw, smażonej cebuli, przypalonych kotletów. Prawdziwa wonna feeria. A do tego ciepło świeżego chleba, buchającego ogniem zaangażowania i przeprowadzanego właśnie eksperymentu gastronomicznego. Przyjemnie spędzać czas w kuchni, otulać się jej światowym płaszczem, środowiska tak bardzo indywidualnego i kolektywnego zarazem.
Jednak żeby było w niej tak miło oraz żeby móc w pełni skorzystać z jej możliwości, należy zwrócić uwagę na stan, jakość, kondycję mebli kuchennych. Zaniedbane i eksploatowane bez szerszej perspektywy, szybciej się zużyją, szybciej stracą swoją pierwotną, satysfakcjonującą estetykę.
Warunki dla ochrony mebli
Zaleca się aby temperatura w pomieszczeniach, gdzie znajdują się meble, wynosiła do 20°C, natomiast wilgotność utrzymywała się na poziomie od 45% do 60%. Są to wskazania służące zapewnieniu jak najlepszej ochrony oraz wydłużeniu żywotności mebli drewnianych. Bliskość źródła ogrzewania, zimno jesiennego powietrza, bądź niewłaściwy poziom wilgoci może powodować uszkodzenia. Przy czym należy pamiętać, że drewno wykonuje naturalną pracę i jak my wszyscy, reaguje na czas, dlatego nie trzeba obawiać się delikatnych szczelin czy pęknięć. Wręcz dodają one charakteru meblom z litego drewna.
Konsekwencje niewłaściwego poziomu nawilżenia
W przypadku mebli kuchennych wilgotność, jest tematem śliskim, mogącym sprawić trochę kłopotów. Nie powinna być ani zbyt niska, ani zbyt wysoka. Zależy od warunków pogodowych oraz tych stawianych przez użytkowników najsmaczniejszego pomieszczenia, czyli również od ilości unoszącej się pary z garnków. Nadmierne nawilżenie w konsekwencji doprowadzić może do nabrzmienia lub pękania powierzchni mebla. Natomiast zbytnie osuszenie prawdopodobnie spowoduje zniekształcenia.
Aż chciałoby się powiedzieć, że zima daje popalić meblom kuchennym najbardziej. Wówczas zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz (z powodu grzejników) wilgotność jest niska. Dlatego też, zimową porą, poleca się stosować nawilżacze powietrza i mieć ten aspekt pod kontrolą.
Środki pielęgnacyjne
Zatem co jeszcze można zrobić, żeby wspomóc swoje meble kuchenne i tym samym wydłużyć ich żywotność, równocześnie nie rezygnując z przyjemnych kulinarnych wycieczek czy eksperymentów?
Można pielęgnować!
Ochrona w dużej mierze zależy przede wszystkim od materiału, z którego wykonano użyteczną konstrukcję. Materiału, ale także sposobu wykończenia oraz rzecz jasna od intensywności eksploatacji.
Malowane meble drewniane należy po prostu myć wodą zmieszaną z płynem do naczyń, po czym delikatnie wycierać je do sucha. Niektórzy, w wyniku braku czasu, stosują metodę oczyszczania na mokro, przy pominięciu osuszania. Jednak bez zwracania uwagi na wyżej wyszczególnione czynniki oraz holistycznego spojrzenia, najlepiej nie bagatelizować kroku numer dwa.
Meble wykończone woskiem dobrze zabezpieczyć naturalnymi – na przykład pochodzenia roślinnego czy mineralnego – woskami, właśnie do drewna. Nakładamy specyfik na szmatkę, wcieramy i po odczekaniu od paru minut do 2. Godzin, polerujemy. Pozwoli on zapobiegać niepożądanym wyblaknięciom lub obrzękom. Polecamy woski Borma Wachs.
Świetnie, w kontekście pielęgnacyjnym, sprawdzą się oleje, oczywiście naturalne do drewna. Odpowiednio zakonserwują, zregenerują czy zwyczajnie odświeżą wszelkie drewniane powierzchnie w domu, nie tylko meble. Najlepiej rozprowadzać specyfik bawełnianą szmatką, bądź rozpylaczem. Szerokie zastosowanie tylko zwiększa przydatność i wartość oleju tego typu. Polecamy także olej z orzecha włoskiego stricte do pielęgnacji drewna.
Kuchnia to nie tylko meble drewniane, dlatego meble, które składają się z naturalnego kamienia również potrzebują pielęgnacji i wsparcia w walce z różnego rodzaju plamami. Na blacie kuchennym albo podłodze, nie mniej ważnej. Środek ochronny HG wyczyści oraz nie dopuści niepożądanego zabarwienia kamiennej powierzchni.
Na zakończenie
Para z garnków nie pokrzyżuje naszych planów na estetyczną i przytulną kuchnię, jeśli będziemy pamiętali o wymienionych wyżej zagrożeniach, ale też środkach pielęgnacyjnych. Cały proces (na szczęście) nie wymaga ani wielkiego wysiłku, ani wysokiego nakładu pieniężnego. Wystarczy się odrobinę zainteresować oraz stosować kilka zasad. Jakość mebli odbywających służbę w obrębie kuchni również odgrywa ważną rolę. Dobrze zainwestować także w skuteczny okap, w sposób przemyślany rozmieścić meble, a także zabezpieczyć ich krawędzie.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą drewnianych mebli kuchennych oraz do kontaktu w razie jakichkolwiek pytań. Odpowiadamy na e-maile, odbieramy telefony i chętnie witamy w progach naszych sklepów w Poznaniu i Warszawie.
Przyjrzyj się pielęgnacji mebli od kuchni i z przyjemnością gotuj ile dusza zapragnie!
Jeszcze nikt nie komentował tego wpisu.