Meble w stylu prowansalskim – czym się charakteryzują?
Południe Francji kusi słońcem, zapachem lawendy oraz spokojem. Nic dziwnego, że wiele osób chce przenieść klimat prowansalskiej wsi do swojego mieszkania. Czym charakteryzują się meble prowansalskie? Jak wybrać meble prowansalskie? Jak urządzić takie wnętrze? Na szczęście nie jest to bardzo trudne! Wystarczy dobrać odpowiednie surowce, kolorystykę i dodatki. Styl prowansalski to przede wszystkim naturalne materiały, jasne, pastelowe kolory i przytulność. Inspirację stanowi wiejski dom na południu Francji, słoneczny i pachnący lawendą. Zdecydowanie nie ma tu miejsca na minimalizm, ponieważ ważnym elementem są dekoracyjne talerze czy suszone zioła. Jest za to mnóstwo odcieni bieli i szarości, przełamanych fioletami czy innymi pastelowymi barwami. Są wygięte nóżki i lniane obrusy. Często wykorzystuje się efekt postarzania drewnianych mebli. Na podłodze również dominuje ten surowiec, chociaż czasami spotykany jest również kamień. W domu może pojawić się wiklina lub rattan. Na suficie warto wykorzystać już istniejące belkowanie, często ozdobione motywami kwiatowymi. Ściany są pobielane wapnem i przecierane.
Całość dopełniają tekstylia i obicia z naturalnych materiałów (jak len czy bawełna) oraz dekoracyjne drobiazgi. Warto tu wymienić wiklinowe, pobielane koszyki, zegary z kukułką, porcelanowe figurki czy wspomniane już malowane talerze. Całość powinna sprawiać wrażenie kontrolowanego chaosu. Same meble prowansalskie powinny być zdekompletowane, czyli nie pochodzić z jednej kolekcji. Czym jeszcze się wyróżniają? I jak zestawić je ze sobą, by efekt zachwycił domowników oraz gości?
Drewniane meble w stylu prowansalskim – proste i eleganckie
Meble kuchenne w stylu prowansalskim powinny być drewniane (chociaż w ofercie dostępne są również te z płyty laminowanej). Ten piękny, trwały i solidny surowiec, odpowiednio zakonserwowany, będzie wiernie służyć przez wiele lat. Meble prowansalskie nie powinny pochodzić z jednej kolekcji, gdyż sztuka polega na ich umiejętnym łączeniu. Często będą przecierane czy postarzane, by nadać im charakter. Będą pomalowane na biało lub ewentualnie w jasnym odcieniu szarości. Nie mają jednak zbędnych zdobień. Elementami dekoracyjnymi będą za to:
- metalowe okucia,
- wygięte nóżki,
- lniane zasłonki zamiast drzwiczek.
Jeśli chodzi o tapicerkę, będzie ona nawiązywać do kolorów charakterystycznych dla regionu – może więc być w jasnym, ciepłym odcieniu żółci, lawendowym lub błękitnego nieba. Na tekstyliach mogą pojawić się motywy kwiatowe. Będzie to głównie lawenda, kłosy zboża czy oliwki. Całość jest prosta, ciepła i elegancka. Meble prowansalskie mogą również sprawdzić się w innych wnętrzach, na przykład urządzonych w stylu skandynawskim, boho czy shabby chic. Ich biel jest uniwersalna, a prosta forma nigdy nie wyjdzie z mody.
Kolory Prowansji
Południe Francji kojarzy się z bielą. Tak też najczęściej będą malowane meble prowansalskie do salonu czy kuchni. Mogą też jednak pojawić się szarości albo inne pastelowe odcienie. Niekiedy pozostawia się drewno w naturalnym kolorze. W dodatkach dominuje szary, beżowy czy lawendowy. Często na obrusach, zasłonach i narzutach występują motywy kwiatowe. To powinno być wskazówką, jak zestawiać ze sobą stoły czy krzesła, by całość była spójna. Jeśli chodzi o sam wybór tekstyliów, styl prowansalski stawia na naturalne tkaniny. Błyszczące materiały zastąpione są przez len, bawełnę i jedwab. Właśnie one powinny być użyte do tapicerowania mebli, szycia obrusów czy charakterystycznych zasłonek zastępujących drzwiczki w meblach kuchennych. Ma być naturalnie, słonecznie i przytulnie!
Cechy stylu prowansalskiego
Czym charakteryzują się meble w stylu prowansalskim? Teraz odpowiedź jest bardzo prosta – mają kilka cech wyróżniających je spośród innych:
- Najczęściej są drewniane;
- Pomalowane są na biało, rzadziej spotyka się odcienie szarości czy naturalny kolor drewna;
- Często są celowo postarzane;
- Są wyposażone w charakterystyczne, wygięte nóżki;
- Elementem dekoracyjnym są metalowe okucia;
- Brak jest zbędnych zdobień;
- Drzwiczki i przeszklenia szafek zastąpione są przez lniane zasłonki;
- Tapicerka i tekstylia są lniane lub bawełniane;
- Meble pochodzą z różnych kolekcji;
- Styl prowansalski ma przypominać spokój francuskiej wsi – jest ciepły i sielski.
Zalety stylu prowansalskiego
Meble prowansalskie przede wszystkim dodają wnętrzu jasności i przytulności. W urządzonej w ten sposób jadalni aż chce się kroić chleb albo popijać popołudniową herbatę i delektować domowym ciastem. Meble w stylu prowansalskim ocieplają pomieszczenie i czynią dom bardziej przyjaznym. Taki dom z pewnością nie będzie zimny! Dodatkowo meble łatwo zaadoptować do innych aranżacji, na przykład w stylu skandynawskim, boho albo shabby chic. Nie trzeba więc się ich pozbywać. Przeciwnie, czas dodaje im szlachetności. Wystarczy zmiana tapicerki czy dodatków. A ponieważ meble prowansalskie są najczęściej drewniane, będą służyć przez wiele lat. Dlatego właśnie warto się na nie zdecydować. A potem cieszyć się słonecznym, przytulnym wnętrzem.
Jeszcze nikt nie komentował tego wpisu.