Meble z litego drewna czy meble drewnopodobne
Drewniany, to jaki? Wyciosany prosto z urodziwego pniaka, najlepiej bez cięć? Posklejany z kilku materiałów, w tym również z drewna? A może wystarczą jedynie składowe drewnopodobne, pokryte cienką drewnianą warstwą? W słowniku producentów mebli króluje raczej definicja numer trzy, dlatego warto zwracać uwagę zarówno na opis produktu, jego cechy, jak i nazewnictwo. Jeśli zależy ci na trwałości oraz wysokiej jakości, szukaj w informacjach „meble z litego drewna”.
Lite (drewno) czyli jakie?
Czyli całkowicie zrobione z drewna. Posiadające 100% drewna w drewnie. Lite to także poddane profesjonalnej, starannej obróbce, w wyniku długotrwałego i wymagającego procesu.
Meble z litego drewna – zalety
- INWESTYCJA NA LATA – meble z litego drewna służą szmat czasu, a nawet stają się rodzinnymi pamiątkami, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Przyjemnie byłoby dostać taką biblioteczkę, prawda? Jeden duży zakup oszczędzi zmartwień związanych z koniecznością nagłej naprawy czy niespodziewanego wydatku. Mogą także poszczycić się uniwersalnym charakterem, dzięki któremu świetnie wpasują się we wnętrza w najróżnorodniejszym stylu.
- BARDZIEJ EKOLOGICZNE – jest to argument dość kontrowersyjny, ponieważ wchodzi na grząski grunt głębszych, niejednoznacznych rozważań dotyczących ekologii. Jednak jeśli raz jeszcze zwrócimy się w stronę długowieczności mebla z litego drewna, to zauważymy pewną korelację. Po pierwsze zamiast kupować dwóch czy trzech stołów w ciągu kilkudziesięciu lat, zaopatrzysz się w jeden. Po drugie uszkodzenia powstałe w wyniku użytkowania, nie będą rażące, a także w łatwy sposób dadzą się naprawić. Z resztą taki kredens vintage trudno byłoby wyrzucić!
- SOLIDNIEJSZE – owe uszkodzenia nie będą stanowiły o końcu mebla. Drobne zarysowania czy innego typu skazy, można bez trudu zeszlifować i naprawić. Jedno otarcie nie pogrąży całej konstrukcji szybko się pogłębiając, bądź rozdzierając na kawałki. Meble z litego drewna są więc solidniejsze, trwalsze i porządniejsze. Ewentualne naprawy mechanicznych uszkodzeń przy pomocy odrobiny szpachla i farby wodnej zapewnią długowieczność tego mebla. Spójrz choćby na garderobę klasyczną!
- WYMAGAJĄ PIELĘGNACJI – drzewo jest materiałem, który w naturalny sposób „pracuje”. Pozostaje surowcem „żywym”, wrażliwym na wpływy otoczenia i ze względu na ten jego szczególny charakter, w niektórych przypadkach na meblu z litego drewna mogą pojawić się niewielkie szczeliny lub pęknięcia. Nie świadczy to bynajmniej o niskiej jakości. Zatem ze względu na szlachetność materiału, wymagana jest chociaż odrobina odpowiedniej pielęgnacji. Najlepsze warunki pomieszczenia dla ochrony takich mebli, to temperatura około 20°C i wilgotność około 60%. Niebagatelna zmiana powyższych parametrów, na przykład przez bliskość źródła ogrzewania, może doprowadzić do uszkodzeń. Boutique Pierrot oferuje wiele możliwości wykończenia mebli, a zatem ich pielęgnacja trochę się różni. Konserwacja, czyszczenie mebli woskowanych, olejowanych i malowanych farbami kryjącymi usłojenie polega na odkurzaniu ich powierzchni lekko wilgotną ściereczką, a następnie, od razu po zabiegu, wytarciu suchą. Meble woskowane (przy widocznym naturalnym usłojeniu) można następnie użyć naturalnego wosku, rozprowadzając go wełnianą szmatką. Meble olejowane można z kolei ponownie konserwować, na przykład raz do roku warstwą oleju (oczywiście do mebli). Co ważne, do konserwacji mebli nigdy nie należy używać produktów zawierających rozpuszczalniki! Zadbaj na przykład o szafę na ubrania, a ona zadba o ciebie.
- DROŻSZE – siłą rzeczy usługi czy przedmioty, które wymagają więcej pracy oraz bardziej angażują, a dodatkowo wykorzystują porządne, trwałe materiały, kosztują więcej. I nie jest to nic dziwnego. Wręcz można mówić tu o naturalnej prawidłowości. Jednak nie ulega wątpliwości, że czasem warto zaoszczędzić i zainwestować. Stolik kawowy, to stojąca, pożądana inwestycja.
Rzuć okiem na nasze meble z litego drewna w zakładce „meble drewniane”. Pozwól im przypaść ci do gustu i zapisać się w pamięci.
Meble z materiałów drewnopodobnych
Meble z materiałów drewnopodobnych są dobrą opcją na start. Sprawdzają się, gdy budżet został zbytnio obciążony przez inne, bardziej naglące wydatki. Kosztują mniej i mogą prezentować się podobnie do mebli z litego drewna, jednak znacznie szybciej się zużywają. Są także mniej odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Materiały drewnopodobne, to na przykład płyty MDF (płyta z włókien drzewnych), sklejki (krzyżujące się warstwy drewna), płyty wiórowe czy laminowane.
Zdajemy sobie sprawę z ludzkiej różnorodności, dlatego nie chcemy mówić ci co będzie dla ciebie odpowiedniejsze. Ty wiesz czego w danym momencie potrzebujesz oraz jaką decyzję podjąć, również w kwestii mebli.
W naszej ofercie znajdziesz meble z litego drewna, stąd argumentacyjne rozłożenie. Jeśli po przeczytaniu artykułu masz w głowie pytania o jakieś nieporuszone kwestie, zapraszamy do kontaktu z nami.
Odwiedź nasz sklep w Poznaniu, bądź w Warszawie, napisz e-maila albo zadzwoń.
Pięknego dnia!
No comments yet.