Nakrywając stół weselny
Przygotowując stół weselny
„I to wszystko psu na budę bez miłości” – pisał ksiądz Jan Twardowski. Wbrew pozorom jest to dość fundamentalna myśl. Dobrze więc przypominać ją sobie, zwłaszcza czując przytłoczenie niedokończonymi sprawami, czy wielopunktowymi listami zadań do wykonania jeszcze przed ślubem i weselem. Wróć więc myślami do sensu twoich starań, weź głęboki wdech i do dzieła! Przygotowując stół weselny, zmagasz się z nie lada wyzwaniem. Ale nie martw się zbytnio. Wraz z najbliższą ci osobą dotarłeś aż tutaj!
Twoja weselna check lista:
- Jeśli nie wiesz od czego zacząć, najpierw zdecyduj czy urządzasz przyjęcie w plenerze czy w weselnej sali. Wariant pierwszy prawdopodobnie doprowadzi cię do wyboru tytułowego stołu weselnego. Polecamy na przykład stół okrągły z Lawendowej Prowansji: szykowny i solidny, komfortowy dla 6. osób. Bądź stół dębowy Hawaii dostępny w kilku interesujących opcjach. Lub stół z kolekcji Muszyna: podłużny, klimatyczny, a nawet swojski. W innym wypadku przyjrzyj się wybranej sali: jej kolorystyce, oświetleniu, kształtom i wielkościom stołów, rozmieszczeniu wszelkich mebli. Dostrzeż potencjał oglądanego pomieszczenia i raz jeszcze uciesz z dokonanego wyboru. To TU będziesz celebrował jeden z najważniejszych dni twojego życia.
- Następnie usiądź z ukochaną osobą i przeprowadźcie razem burzę mózgów. Zastanówcie się na czym wam zależy, które kolory preferujecie najbardziej, w którym aspekcie musicie pójść na kompromis, co życzylibyście sobie zjeść, jaka estetyka wam odpowiada: styl bardziej klasyczny, minimalistyczny, na bogato, a może rustykalny, retro albo zupełnie niezdefiniowany, całkiem własny. Namyślcie się dobrze! Wsłuchajcie się w to, czego wy chcecie.
- W przygotowania zaangażuj bliskie ci osoby. Nie dość, że będziesz miał sytuację pod kontrolą, to dodatkowo spędzisz niezapomniane chwile w gronie przyjaciół i najbliższej rodziny. Zazwyczaj bardzo chcą być przy tobie i przeżywać twoją radość i stresy.
- Dopilnuj, aby na stołach weselnych znalazły się tylko starannie wyprasowane obrusy. Nie zapomnij o kolorystycznie dobranych, świeżych kwiatach. Niektóre rośliny, jak na przykład chryzantemy lub też kalie, kojarzone są bardziej z cmentarzami, natomiast inne, chociażby kwiaty sztuczne, powszechnie się odradza. Jednak wszystko zależy od obranej koncepcji. Co ważne, ozdoby nie powinny przeszkadzać osobom siedzącym przy stole ani w konwersacji, ani w swobodnym spożywaniu posiłków. Dobrym pomysłem jest zwrócenie uwagi na kwiaty sezonowe i tym samym skorzystanie z dóbr pory roku, w której obchodzisz ten szczególny dzień.
- Przyszedł czas na talerze. Boutique Pierrot może zaproponować wariant cały wykonany z cyny, jak na przykład ten oto talerz. Propozycja pochodzi z rodzinnej, włoskiej manufaktury Marinoni. Nie bez znaczenia jest również odległość dzieląca sąsiednie nakrycia. 50-60 cm powinno pozwolić na swobodne manewry sztućcowe.
- A skoro o nich mowa: cóż z talerzy na stół weselny, jeśli nie znajdują się w towarzystwie sztućców? Tutaj ogromną rolę odgrywa opracowane menu. Jednak bez względu na liczbę planowanych posiłków, nie poleca się umieszczać od razu wszystkich potrzebnych sztućców. Będzie zwyczajnie więcej miejsca i mniej konsternacji. Twojej uwadze polecamy na przykład łyżeczkę albo łyżkę do zupy Perlina. Do nadziewania konkretów przyda się widelec. Natomiast do eleganckiego „ćwiartowania” posłuży nóż. A wraz z deserem wjechać może łopatka do ciasta. Podane sztućcowe pomysły, również wykonane są z cyny.
- Pod ręką gościa powinny znaleźć się także naczynia przeznaczone do poszczególnych trunków. Wysoka szklanka na wodę lub sok. Tuż obok możesz postawić przykładowo kieliszek do białego wina w towarzystwie kieliszka do wina czerwonego, jeśli jesteś winnym smakoszem. Mniej oczywistymi propozycjami okażą się z kolei kieliszek do koniaku, wespół z kieliszkiem do piwa. Wesele bezalkoholowe także jest opcją niezgorszą. W zakątkach naszej strony internetowej znajdziesz też kieliszek do wody.
- Do kwestii spornych należy pytanie czy napoje lepiej postawić na stołach w ich oryginalnych butelkach (co wpłynie w pewnym stopniu na kolorystykę weselnego mebla) czy lepiej pójść w neutralność karafek (co z kolei może zmylić gości pod względem zawartości naczynia). Jeżeli zdecydujesz się wybrać opcję drugą, twojej uwadze polecamy karafkę. Nie gorszą opcją jest również dzbanek.
- Zdaniem stylistów ślubnych i weselnych, świeczki to element wręcz obowiązkowy na każdy stół weselny. Warto pomyśleć jak je odpowiednio zabezpieczyć, żeby nie stanowiły zagrożenia w połączeniu z kwiatami czy wstążkami, ani nie ubrudziły obrusów. W naszym sklepie znajdziesz kilka ciekawych propozycji poradzenia sobie z obydwoma problemami na raz: kaganek, lampion czy też świecznik. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów świeczek, więc najpierw zdecyduj się na któryś z nich, a następnie dobierz elegancki, klimatyczny, bądź ekstrawagancki świecznik.
- Nie zapomnij także o serwetkach, najlepiej materiałowych. Istotną kwestią i zwyczajnie dużym ułatwieniem są oznaczenia stolików, aby goście bez trudu potrafili samodzielnie odnaleźć przeznaczone dla nich miejsca. Zadbaj również o dopasowane stylem i twoją własną estetyką winietki. Ustawiając je na przygotowanym weselnym stole, zwieńczysz swoje dzieło oraz będziesz miał szansę raz jeszcze upewnić się, czy odpowiednio usadziłeś wszystkie ważne dla ciebie osoby.
Nie stresuj się zbytnio. Wielu ludziom z twojego otoczenia zależy, żeby ten dzień był udany! W momentach kryzysowych przypomnij sobie słowa księdza Jana Twardowskiego, chwyć za rękę ukochaną czy ukochanego i zatrzymaj się na chwilę. Trafionymi kompanami okażą się humor i dystans!
Oczywiście, te wszystkie szczegóły są ważne, ale nie jesteś sam! Dla własnego spokoju zrób co możesz: weź pod uwagę zapas czasowy, upewnij się czy zastawa i sztućce są odpowiednio poukładane według zasad savoir vivre (poradź się babci, lub przeglądarki internetowej), rozdysponuj zadania poszczególnym przyjaciołom, rób check listy i sprawdź dwa razy wszystko na czym ci najbardziej zależy. A poza tym, po prostu kochaj i daj się kochać. Bo przecież „to wszystko psu na budę bez miłości”!
Jeszcze nikt nie komentował tego wpisu.