Styl śródziemnomorski
Styl śródziemnomorski łączy w sobie ciepło rozproszonych na wszystkie strony promieni słońca, stopy beztrosko wpadające w uścisk maleńkich ziaren piasku, świeżość i intensywność wakacyjnych doświadczeń. Łączy podniecający szept wolności, piękno harmonii w różnorodności, spokój z odprężeniem pobudzając kreatywność. Zespala praktyczność i elegancję, może skłaniać się ku prostocie, ale nie odrzuci przepychu.
Składają się na niego następujące style: prowansalski – nasycony inspiracjami z francuskiego oblicza natury, grecki – kobaltowy azyl dla spontanicznych gości, włoski – proporcjonalna, finezyjna kompozycja, hiszpański – ożywiona przeszłością, złożona układanka, orientalny – wzorzysty egzotyk. Taka sama podstawa, odmienne szczegóły. Podobne skojarzenia, różne obrazy. Niezaprzeczalny koloryt śródziemnomorskiego krajobrazu, lecz inne dominujące barwy.
Gotowy na (śródziemno)morskie opowieści?
Oto kilka najbardziej charakterystycznych elementów oferowanych przez styl śródziemnomorski:
-
Idź w stronę światła
Wnętrza śródziemnomorskie żyją ze Słońcem za pan brat. Cieszą się z jego obecności, wręcz zapraszają promienie do środka, za sprawą dużych okien. Dłuższa i intensywniejsza obecność światła dziennego może również wpłynąć pozytywnie na samopoczucie oraz motywację do działania, a nawet na częstotliwość spacerów. Najlepiej zainwestuj w kilka źródeł światła, choćby dodatkowe oświetlenie. Pomyśl także o okiennicach, które osłonią przed ciekawskimi spojrzeniami.
-
Pomaluj mój świat na biało i na beżowo
Biele, beże i inne écru, to bazowe kolory na śródziemnomorską ścianę (jak również na meble, na przykład biblioteczki). Są dość neutralne, nie przytłaczają i nie narzucają się. Wprowadzają świeżość i lekkość. Zapewniają przy tym ogrom możliwości: eksperymenty z teksturami, z kolorowymi dodatkami (właściwymi konkretnym stylom składowym), grę z własną kreatywnością. Ponadto wszechobecne biele jeszcze bardziej rozjaśniają pomieszczenie, równocześnie optycznie je powiększając. Stwarzają poczucie, że łatwiej oddychać w ich obecności pełną piersią. Potęgują także wrażenie czystości wnętrza, a może motywują wręcz do częstszego sprzątania?
-
Kiedy rum zaszumi w głowie – styl z akcentami marynistycznymi
Morze w swoich kapryśnych falach, szumem miarowym lub bez miary, przyjemnym kołysaniu, zabójczej furii, bezkresnym horyzoncie pełnym tajemnicy i głębinach niezgłębionych, charakteryzuje się jakimś przedziwnym magnetyzmem. Przywodzi na myśl szereg bardziej lub mniej uzasadnionych skojarzeń, a w podarku przynosi niezwykle bogatą paletę podobnych acz nie identycznych barw. Granaty, błękity, kobalty, mięty, turkusy. Nie powinno więc dziwić, że styl śródziemnomorski bez oporów korzysta z bogactwa morskich inspiracji. Zarówno kolorystycznych, jak i tych ukrytych w akcesoriach. Można pokusić się także o wysnucie tezy, że to właśnie morski klimat wprowadził do interesującego nas stylu tyle świeżości, oddechu, łagodności.
-
Spojrzenie na płytki, niepłytkie spojrzenie
Styl śródziemnomorski upodobał sobie szczególnie płytki podłogowe. Po pierwsze są bardzo praktyczne: bez większego trudu utrzymuje się je w czystości, lepiej znoszą próbę czasu i jeśli ułożyć je sposobem (na przykład w dwóch połączonych ze sobą pomieszczeniach) optycznie powiększają przestrzeń. W gorące dni zapewniają przyjemny chłód, zimą można wykorzystać patent podłogowego ogrzewania. Możliwości jest naprawdę wiele!
Płytki imitujące przeróżne materiały – od białego, wiekowego drewna, przez majolikę, egzotyczne wzory orientu, po luksusowy marmur. Odporny na zarysowania i wilgoć gres, odpowiedni zarówno do pomieszczeń wewnętrznych, jak i zewnętrznych, w wielu różnorodnych kombinacjach. Charakterystyczne dla stylu śródziemnomorskiego nieregularne, gliniane cotto albo równa, symetryczna terakota. Ale nie ograniczaj się jedynie do płytek podłogowych! Płytki świetnie wyglądać będą również na ścianie, rewelacyjnie komponując się z jej prostotą i powściągliwością. Uważaj jednak by nie przesadzić z liczbą i odmiennością płytkowych wzorów. Inaczej zrobi się bałagan!
-
Styl tekstury zmysłów
Przyjemnie szorstki piasek, tłusta, nakremowana skóra plażowicza, gładka tafla wody, wypukła płaskorzeźba, chropowate skały. Wszystkie te doznania za sprawą dotyku pobudzają też pozostałe zmysły. Wnętrze śródziemnomorskie rozkochało się w różnorodnych teksturach. Eksperymentuje z nimi, a one nadają mu szczególnego wyrazu. Zbadaj swoje doznania dobierając powierzchnie wyżej wspomnianych płytek, materię otulającą twoje meble (skomponuj własne krzesło), narzuty do sypialni, kolorowe dywany, czy też blat stołu. Najbardziej odpowiednie dla stylu śródziemnomorskiego są tkaniny i materiały naturalne, albo chociaż przyjazne naturze.
-
Mebel jak dąb
Tutaj stawia się na trwałość. Meble i w ogóle wyposażenie w stylu śródziemnomorskim powinny być ponadczasowe. Oczywiście wysokiej jakości z długim terminem ważności, elegancko znoszące ząb czasu. Jaki materiał najlepiej spełnia te kryteria? Drewno rzecz jasna! Zwłaszcza drewniane meble wykonane rękami wprawionego stolarza z wykorzystaniem odpowiedniej techniki. Świetnie wyglądają zarówno będąc reprezentantami prostoty, ale też w postaci wytwornie rzeźbionych oznak bogactwa i luksusu. Poszukaj takich sprzętów na targach ze starociami, na internetowych aukcjach albo na naszej stronie w zakładce mebli drewnianych.
Styl śródziemnomorski jest wolnością. Tutaj nie trzeba sztywno podążać za zasadami. Możemy wyszczególnić charakterystyczne dla niego elementy, ale wywodzą się z tak wielu kultur i niesamowitych miejsc, że różnorodność, a nawet nuta szaleństwa jest wręcz pożądana. Czy owa wolność wynika z potrzeby wyrażania własnej tożsamości? Czy bierze się z niczym nieskrępowanych morskich fal? Tego możemy się jedynie domyślać…
No comments yet.